V četrtek, 20. februarja, tik pred zimskimi počitnicami je učence, ki sodelujejo v projektu Naša mala knjižnica, obiskala grška pisateljica Evi Gerokosta. Dogodek je omogočila založba KUD Sodobnost International, ki vsako leto organizira omenjeni projekt.
Srečanje s pisateljico je potekalo v šolski knjižnici. Udeležili so se ga učenci 2. razredov ter nekateri učenci iz programa NIS in PPVI. Učenci v letošnjem projektu obravnavajo tudi njeno knjigo Na ježka.
Srečanje je bilo zanimivo, saj je v Atenah rojena avtorica na zanimiv način predstavila svoje delo in tudi ljubezen do branja, zapela pa je tudi nekaj pesmi v svojem maternem jeziku, ki je grščina, in nas naučila nekaj grških besed. Prisluhnili smo zgodbi Na ježka, ki pripoveduje o dečku, ki si zna zavezati vezalke šele takrat, ko se osvobodi svojih strahov. Nato je učencem razdelila vezalke, ki so jih morali razvozlavati po skupinah, da bi spoznali, da lahko težave uspešno in hitreje rešujemo v skupini. Za konec pa nam je ob spremljavi kamnov – s tolčenjem kamna ob kamen – tudi zapela.
Od nas pa se je poslovila s čudovitimi besedami: »Sedaj, ko smo se znebili strahov, vam bom povedala skrivnost. Ko hodite po cesti, se ozrite po tleh in se spomnite, da so pri vaših nogah kamni, ki sanjajo. Ko hodimo, moramo spoštovati tla in ko najdemo kamen, ga moramo poslušati. Mogoče vam bo prav kamen dal zamisel za zgodbo.«
V sredo, 12. februarja, pa sta učno uro ob knjigi Na ježka v 2. razredu Podružnične šole Hruševje izvedli knjižničarka Magdalena in učiteljica Veronika. Ti učenci tudi sodelujejo v projektu Naša mala knjižnica, a se srečanja s pisateljico niso mogli udeležiti.
Po predstavitvi knjige sta se z učenci pogovarjali o čustvih. Skupaj so ugotovili, da je najbolj boleče čustveno stanje tesnoba, in spoznavali, kako tesnobo premagujemo. Ugotovili so, da damo z druženjem in sodelovanjem prednost pozitivnim čustvom. Za konec so ob podajanju klobčka spredli in razpredli mrežo. Vsak od učencev je povedal, kdaj je bil najbolj srečen. Knjižničarka in učiteljica pa sta bili srečni, ko so otroci izrazili željo po še več takih ‘igrah’.
Čisto na koncu pa so prisluhnili grški pesmi Evi Gerokoste ob posnetku.
Besedilo in slike: knjižničarka Magdalena Svetina Terčon